Όλοι οι νικητές στα χθεσινά Grammy!

Έξι βραβεία Grammy κέρδισε ο Bruno Mars για το album 24Κ, ανάμεσά τους εκείνο για το καλύτερο album και το καλύτερο τραγούδι. Συγκίνηση για το μετά θάνατον βραβείο στον Leonard Cohen. Εμφάνιση-έκπληξη της Χίλαρι Κλίντον προκάλεσε πολιτική αντιπαράθεση.

grammy

Καλύτερη πρωτοεμφανιζόμενη καλλιτέχνιδα αναδείχθηκε η Αλίσια Κάρα, καλύτερο ραπ άλμπουμ αναδείχθηκε το DAMN του Kendrick Lamar, καλύτερο ροκ άλμπουμ το A Deeper Understanding του συγκροτήματος The War on Drugs, καλύτερο ποπ άλμπουμ το Divide του Ed Sheeran, καλύτερο άλμπουμ εναλλακτικής μουσικής το Sleep Well Beast των The National, καλύτερο άλμπουμ της μουσικής του κόσμου το Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration του νοτιοαφρικάνικου συγκροτήματος Ladysmith Black Mambazo, καλύτερο άλμπουμ ηλεκτρονικής μουσικής το 3-D The Catalogue του συγκροτήματος Kraftwerk, και καλύτερο μουσικό βίντεο αναδείχθηκε αυτό για το τραγούδι Humble του Κέντρικ Λαμάρ.

Εκτός από τον Leonard Cohen, ο οποίος τιμήθηκε μεταθανάτια για την «καλύτερη ροκ ερμηνεία», βραβεύθηκε και η Κάρι Φίσερ, για την ηχογραφημένη εκδοχή του βιβλίου της Princess Diarist, το οποίο έχει θέμα την κινηματογραφική σάγκα Ο πόλεμος των Άστρων.

Την παράσταση έκλεψε πάντως η... Χίλαρι Κλίντον, η οποία εμφανίστηκε σε ένα μαγνητοσκοπημένο σατιρικό σκετς να διαβάσει αποσπάσματα από το βιβλίο «Φωτιά και Οργή» του Μάικλ Γουλφ που έχει προκαλέσει ταραχή στον Λευκό Οίκο και τον Ντόναλντ Τραμπ.

Η Κλίντον διαβάζει σε αυτό το κλιπ ένα απόσπασμα του βιβλίου που αναφέρεται στις συνήθειες του Τραμπ ως προς το φαγητό. «Ένας λόγος που του αρέσει να τρώει στα Μακντόναλντς: κανείς δεν ξέρει ότι θα πάει εκεί και το φαγητό έχει προμαγειρευτεί με ασφαλή τρόπο», διαβάζει η υποψήφια των δημοκρατικών. Ο Κόρντεν κατόπιν την εξαίρει: «έχεις το Γκράμι στο τσεπάκι».

Η αντίδραση δεν άργησε να έρθει από την οικογένεια του προέδρου των ΗΠΑ με τον γιο του να γράφει στο Twitter «διαβάζεις ένα βιβλίο γεμάτο ψευδείς ειδήσεις στα Γκράμι μοιάζει σπουδαίο βραβείο παρηγοριάς αν έχασες την προεδρία» πριν συμπληρώσει «όσο περισσότερο βγαίνει στην τηλεόραση η Χίλαρι, τόσο περισσότερο ο αμερικανικός λαός συνειδητοποιεί πόσο φοβερό είναι που έχει τον Ντόναλντ Τραμπ πρόεδρο».

Η Νίκι Χέιλι, η Aμερικανίδα πρεσβεύτρια στον ΟΗΕ, έκρινε επίσης μέσω Twitter ότι η εμφάνιση της Κλίντον «κατέστρεψε» την τελετή. «Τι κρίμα», συμπλήρωσε.

Record Of The Year

24K Magic
Bruno Mars
Shampoo Press & Curl, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering engineer 

Album Of The Year 

24K Magic
Bruno Mars
Shampoo Press & Curl, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers/mixers; Christopher Brody  

Song Of The Year 

That's What I Like 
Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters  

Best New Artist 

 Alessia Cara 

Best Pop Solo Performance 

Shape Of You 

Ed Sheeran 

Best Pop Duo/Group Performance 

Feel It Still

Portugal. The Man 

Best Traditional Pop Vocal Album 

Tony Bennett Celebrates 90

(Various Artists)
Dae Bennett, Producer 

 Best Pop Vocal Album 

 (Divide) 
Ed Sheeran 

 Best Dance Recording 

Tonite 
LCD Soundsystem
James Murphy, producer; James Murphy, mixer 

Best Dance/Electronic Album 

3-D The Catalogue 
 Kraftwerk 

Best Contemporary Instrumental Album 
Prototype 
Jeff Lorber Fusion 

Best Rock Performance 
You Want It Darker
Leonard Cohen 

Best Metal Performance 
Sultan’s Curse 
Mastodon 

Best Rock Song 

Run 
Foo Fighters, songwriters (Foo Fighter 

Best Rock Album 

A Deeper Understanding
The War On Drugs 

Best Alternative Music Album 

Sleep Well Beast 
The National 

Best R&B Performance 

That's What I Like 
Bruno Mars 

Best Traditional R&B Performance 

Redbone 
Childish Gambino 

Best R&B Song 

That's What I Like 
Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars) 

Best Urban Contemporary Album 

Starboy
The Weeknd 

Best R&B Album 

24K Magic 
Bruno Mars 

Best Rap Performance 

HUMBLE.
Kendrick Lamar 

Best Rap/Sung Performance 

LOYALTY. 
Kendrick Lamar Featuring Rihanna 

Best Rap Song 

HUMBLE. 
 K. Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lam 

Best Rap Album 

DAMN. 
 Kendrick Lamar 

Best Country Solo Performance 

Either Way 
Chris Stapleton 

Best Country Duo/Group Performance 

Better Man 
Little Big Town 

Best Country Song 

Broken Halos 
Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton) 

Best Country Album 

From A Room: Volume 1
 Chris Stapleton 

Best New Age Album 

Dancing On Water 
Peter Kater 

Best Improvised Jazz Solo 

Miles Beyond
 John McLaughlin, soloist
Track from: Live @ Ronnie Scott's (John McLaughlin & The 4th Dimension 

Best Jazz Vocal Album 

Dreams And Daggers
Cécile McLorin Salvant 

Best Jazz Instrumental Album 

Rebirth 
Billy Childs 

Best Large Jazz Ensemble Album 

Bringin' It 
Christian McBride Big Band 

Best Latin Jazz Album 

Jazz Tango 
Pablo Ziegler Trio 

Best Gospel Performance/Song 

Never Have To Be Alone 
CeCe Winans; Dwan Hill & Alvin Love III, songwriters 

 Best Contemporary Christian Music Performance/Song 

What A Beautiful Name 
Hillsong Worship; Ben Fielding & Brooke Ligertwood, songwriters 

Best Gospel Album 

Let Them Fall In Love 
CeCe Winans 

Best Contemporary Christian Music Album 

Chain Breaker 
Zach Williams 

Best Roots Gospel Album 

Sing It Now: Songs Of Faith & Hope 
Reba McEntire 

Best Latin Pop Album 

El Dorado 
Shakira 

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album 

Residente 
Residente 

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano) 

Arriero Somos Versiones Acústicas 
 Aida Cuevas 

Best Tropical Latin Album 

Salsa Big Band 
Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta 

Best American Roots Performance 

Killer Diller Blues 
Alabama Shakes 

Best American Roots Song 

If We Were Vampires 
Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell And The 400 Unit 

Best Americana Album 

The Nashville Sound 
Jason Isbell And The 400 Unit 

Best Bluegrass Album

Laws Of Gravity 
The Infamous Stringdusters 

All The Rage - In Concert Volume One [Live]
Rhonda Vincent And The Rage 

Best Traditional Blues Album 

Blue & Lonesome
The Rolling Stones 

Best Contemporary Blues Album 

TajMo 
Taj Mahal & Keb' Mo' 

Best Folk Album 

Mental Illness 
Aimee Mann 

Best Regional Roots Music Album 

Kalenda 
Lost Bayou Ramblers 

Best Reggae Album 

Stony Hill 
 Damian "Jr. Gong" Marley 

Best World Music Album 

Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration
 Ladysmith Black Mambazo 

Best Children's Album 

Feel What U Feel
Lisa Loeb 

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling) 

The Princess Diarist 
Carrie Fisher 

Best Comedy Album 

The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas
Dave Chappelle 

Best Musical Theater Album 

Dear Evan Hansen 
Laura Dreyfuss, Mike Faist, Rachel Bay Jones, Kristolyn Lloyd, Michael Park,  Ben Platt, Will Roland & Jennifer Laura Thompson, principal soloists; Pete Ganbarg, Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording) 

Best Compilation Soundtrack For Visual Media 

La La Land 
(Various Artists)
Marius de Vries & Justin Hurwitz, compilation producer 

Best Score Soundtrack For Visual Media 

La La Land
Justin Hurwitz, composer 

Best Song Written For Visual Media 

How Far I'll Go
Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli'i Cravalho)
Track from: Moana: The Songs 

Best Instrumental Composition 

Three Revolutions
Arturo O'Farrill, composer (Arturo O'Farrill & Chucho Valdés) 

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella 

Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can
John Williams, arranger (John Williams) 

Best Arrangement, Instruments and Vocals 

Putin 
Randy Newman, arranger (Randy Newman) 

Best Recording Package 

El Orisha De La Rosa
Carlos Dussan, Juliana Jaramillo, Juan Martinez & Claudio Roncoli, art directors (Magín Díaz) 

Pure Comedy (Deluxe Edition)
Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty) 

Best Boxed Or Special Limited Edition Package 

The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition
Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists) 

Best Album Notes 

Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings
Lynell George, album notes writer (Otis Redding) 

Best Historical Album 

Leonard Bernstein - The Composer
Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein) 

Best Engineered Album, Non-Classical 

24K Magic
Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars) 

Producer Of The Year, Non-Classical 

Greg Kurstin
    
      • Concrete And Gold (Foo Fighters) (A)
      • Dear Life (Beck) (S)
      • Dusk Till Dawn (ZAYN Featuring Sia) (S)
      • LOVE. (Kendrick Lamar Featuring Zacari) (T)
      • Strangers (Halsey Featuring Lauren Jauregui) (T)
      • Wall Of Glass (Liam Gallagher) (S) 

Best Remixed Recording 

You Move (Latroit Remix)
Dennis White, remixer (Depeche Mode) 

Best Surround Sound Album 

Early Americans
Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom 

Best Engineered Album, Classical 

Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio
Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra 

Producer Of The Year, Classical 

David Frost
     
      • Alma Española (Isabel Leonard)
      • Amplified Soul (Gabriela Martinez)
      • Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 6 (Jonathan Biss)
      • Bruckner: Symphony No. 9 (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)
      • Garden Of Joys And Sorrows (Hat Trick Trio)
      • Laks: Chamber Works (ARC Ensemble)
      • Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies (Michael Stern & Kansas City Symphony)
      • Troika (Matt Haimovitz & Christopher O'Riley)
      • Verdi: Otello (Yannick Nézet-Séguin, Günther Groissböck, Željko Lučić, Dimitri Pittas, Aleksandrs Antonenko, Sonya Yoncheva, The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus) 

Best Orchestral Performance 

Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio
Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestr 

Best Opera Recording 

Berg: Wozzeck
Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf & Brad Sayles, producers (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children's Chorus) 

Best Choral Performance 

Bryars: The Fifth Century
Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing) 

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance 

Death & The Maiden
Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra 

Best Classical Instrumental Solo 

Transcendental
Daniil Trifonov 

Best Classical Solo Vocal Album 

Crazy Girl Crazy - Music By Gershwin, Berg & Berio
Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig) 

Best Classical Compendium 

Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto
Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer 

Best Contemporary Classical Composition 

Viola Concerto
Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
 Track from: Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto 

Best Music Video 

Humble.
Kendrick Lamar
The Little Homies & Dave Meyers, video directors; Jason Baum, Dave Free, Jamie Rabineau, Nathan K. Scherrer & Anthony Tiffith, video producers 

Best Music Film 

The Defiant Ones 
(Various Artists)
Allen Hughes, video director; Sarah Anthony, Fritzi Horstman, Broderick Johnson, Gene Kirkwood, Andrew Kosove, Laura Lancaster, Michael Lombardo, Jerry Longarzo, Doug Pray & Steven Williams, video producers